„Dekalog”

    WSZYSTKIE FILMY W TYM CYKLU:
  1. Dekalog, jeden
  2. Dekalog, dwa
  3. Dekalog, trzy
  4. Dekalog, cztery
  5. Dekalog, pięć
  6. Dekalog, sześć
  7. Dekalog, siedem
  8. Dekalog, osiem
  9. Dekalog, dziewięć
  10. Dekalog, dziesięć
        Cykl filmowy, na który składają się osobne, samodzielne opowieści związane z Dziesięcioma Przykazaniami. Każdy z filmów mniej lub bardziej ilustruje jedno z Przykazań, a poszczególne historie opowiadane w cyklu "Dekalog" odpowiadają swoją fabułą treściom niesionym przez kolejne przykazania.
Trzeba jednak podkreślić, że Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz nadali im formułę możliwą do przyjęcia przez każdego widza - niezależnie od światopoglądu i przekonań religijnych. Pomimo, że żaden z filmów nie odzwierciedla ich dosłownie w kontekście wiary chrześcijańskiej czy katolicyzmu, cykl Kieślowskiego znalazł się jednak na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych oficjalnie uznanych przez Watykan za produkcje propagujące szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne, zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego.
        Pomimo, że każdy film stanowi zamkniętą całość, opowiada różne historie i na plan pierwszy wysuwa innych bohaterów, to jednak wszystkie występujące w nich postaci łączy wspólne miejsce zamieszkania: typowy dla czasów późnego PRL-u blok mieszkalny gdzieś w Warszawie.
Niektórzy z głównych bohaterów jednego filmu pojawiają się epizodycznie także w innych filmach cyklu. Natomiast we wszystkich odcinkach pojawia się - za każdym razem w innej roli - ten sam tajemniczy nieznajomy...

Inne tytuły: "The Decalogue", "Dekalog: The Ten Commandments", "El decálogo", "Le Décalogue", "Decalogo", "Dekaloog", "De ti bud", "O Decálogo", "Decalogul", "Kymmenen käskyä", "Dekalogen", "On Emir", «Декалог», 十诫, デカローグ, ده فرمان,
Produkcja: 1987-1988
Premiera TV: 10 grudzień 1989 (wersje kinowe: 1988 i 1989)

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Krzysztof; w odcinku 3 nie występuje w czołówce

Paweł, syn Krzysztofa

Irena, siostra Krzysztofa

Dorota Geller

ordynator

Andrzej Geller, mąż Doroty

Janusz

Ewa, była kochanka Janusza

żona Janusza

Anka

Michał, ojciec Anki

Jacek Łazar

adwokat Piotr Balicki

taksówkarz Waldemar Rekowski

kat

Magda

Tomek

Ewa, matka Majki

Majka

Stefan, ojciec Majki

Wojtek, ojciec Ani

Zofia, profesor etyki

Elżbieta Loranc

krawiec

Hanna Nycz

Roman Nycz, mąż Hanny

Jerzy Janicki

Artur Janicki, brat Jerzego

właściciel sklepu filatelistycznego

9 ról: człowiek siedzący nad lodem (1); laborant (2); motorniczy tramwaju (3), kajakarz (4); robotnik z miarą (5), mężczyzna z walizką (6); mężczyzna na stacji kolejowej (7); student na wykładzie Zofii (8); rowerzysta (9)

i inni
[kompletna obsada na stronach poszczególnych filmów]



Notatki:
Dwa odcinki - dwa z przykazań - otrzymały specjalne traktowanie i zostały zrealizowane w dłuższych wersjach kinowych. Pomimo pojawiających się w sieci informacji jakoby pan Kieślowski planował realizację wszystkich „przykazań” w wersjach filmowych, jest to nieprawdą i tylko te dwa pierwsze zrealizowane filmy („przykazania” piąte i szóste) były od początku zaplanowane i zrealizowane jako fabularne filmy kinowe.
Także pozostałe „części” cyklu nie były realizowane po kolei według kolejnoci dekalogowej. Przykładowo: po „częściach” piątej i szóstej Kieślowski zrealizował „Dekalog, dziesięć”, czyli ostatni film  cyklu, następnie „Dekalog, dwa”, a dopiero po nim „Dekalog, jeden” i pozostałe.
W 2000 roku serial znalazł się między pierwszą piątką a dziesiątką najważniejszych produkcji filmowych i telewizyjnych wszechczasów według amerykańskiego Instytutu Filmowego (AFI), brytyjskiego Instytutu Filmowego (BFI) i wszystkich innych instytutów filmowych liczących się na świecie - oprócz rosyjskiego.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)



(POL) polski, (ENG) English subtitles, (ESP) subtítulos en español, (FRA) sous-titres français, (GRC) Ελληνική Υπότιτλοι, (HEB) תרגום לעברית, (POL) polskie napisy, (RUS) русские субтитры,

03.170303
































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz