Kryptonim „Turyści”

    CAŁY MINI-SERIAL:
  1. Kryptonim „Turyści” – część I
  2. Kryptonim „Turyści” – część II
  3. Kryptonim „Turyści” – część III
Henryk Wdowiak, polski obywatel, podczas pobytu we Francji otrzymuje propozycję współpracy z amerykańskim wywiadem. Po powrocie do kraju informuje o tym MO. Polski kontrwywiad postanawia wówczas wykorzystać Wdowiaka do rozpracowania sieci agenturalnej w Polsce...
Scenariusz Jerzego Grzymkowskiego został napisany na kanwie autentycznych wydarzeń i przy współpracy z  wówczas już emerytowanym oficerem kontrwywiadu, który był jednym z prowadzących sprawę w latach 1960-ch. Akcja samego serialu została jedynie uwspółcześniona (do czasów jego realizacji).

Produkcja: 1986
Premiera TV: 2 październik 1986

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Henryk Wdowiak

porucznik Witold Stefański

Erwin Masny

pułkownik kontrwywiadu

oficer kontrwywiadu

"Buźka", żona Wdowiaka

Lilka Wdowiakówna

Sergiusz Rubacki

Tania Rubacka, żona Sergiusza

agent amerykańskiego wywiadu

Suzanne Nowak

Piotr Kwieciński

i inni

KOMPLETNA OBSADA NA STRONACH POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI


Notatki:
Kanwą serialu Jerzego Obłamskiego stała się głośna w latach sześćdziesiątych tzw. sprawa Rychlińskiego i Cichego. Była to jedna z ciekawszych w latach PRL afer szpiegowskich. Pewną sensacją było także udostępnienie autorom "Turystów" części akt tej sprawy. Dzięki temu mógł powstać film podważający komiksowe stereotypy amerykańskiego kina szpiegowsko-sensacyjnego, co jeszcze w połowie lat osiemdziesiątych było mile widziane przez decydentów od kultury. Nic dziwnego zatem, że "Kryptonim Turyści" dostał celujące oceny podczas kolaudacji. Wpłynęły na to również walory "dydaktyczne" utworu, podnoszące zasługi rodzimych służb bezpieczeństwa w walce z wrażymi agenturami Zachodu, a także wyrozumiałość peerelowskiego MSW dla tych, którzy kuszeni przez obce wywiady zawrócili z drogi zdrady i wybrali lojalność socjalistycznemu państwu. Mimo jednoznacznie propagandowej wymowy serialu nie można nie dostrzec w nim zalet, jak choćby sprawnie skonstruowana fabuła czy przyzwoite aktorstwo.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.181113

(POL) polski,Brak komentarzy:

Prześlij komentarz