„Królewskie sny”

    CAŁY SERIAL:
  1. Królewskie sny – część I
  2. Królewskie sny – część II
  3. Królewskie sny – część III
  4. Królewskie sny – część IV
  5. Królewskie sny – część V
  6. Królewskie sny – część VI
  7. Królewskie sny – część VII
  8. Królewskie sny – część VIII
Ostatnie  lata panowania króla Władysława Jagiełły.
Litwin Jogaila (Jagiełło) został królem Polski poprzez małżeństwo z królową Jadwigą Andegawńską, swą pierwszą żoną. Jednak po jej śmierci panowanie Jagiełły na tronie polskim nie miało już podstaw prawnych ani zwyczajowych, aby więc zapewnić sobie dalsze panowanie jego drugą żoną została - podobno bardzo brzydka - wnuczka Kazimierza Wielkiego, Anna von Cilli (zwana Anną Cylejską). Ale i ona umarła kilka lat później.
Jednak, szczęśliwie dla Jagiełły, w związku tym urodziła się ich córka Jadwiga Jagiellonka, co dawało mu już zwyczajowe podstawy dalszego panowania na polskim tronie jako ojciec przyszłej królowej i jego następne małżeństwo nie musiało już być dobierane pod względem politycznym. Tak też trzecią wybranką Jagiełły została urodziwa Elżbieta Granowska z Piliczy, która była jednak nielubiana i - jako trzykrotna wdowa - powszechnie uważana za wiedźmę. Właśnie od momentu jej śmierci w dniu 12 maja 1420 roku rozpoczyna się akcja serialu.
Jagiełło uważnie rozważa różnych królewskich kandydatów do ręki swej córki (nie mając żadnego syna z poprzednich małżeństw to właśnie wybranek jego córki najprawdopodobniej zostanie królem Polski po jego śmierci), a zarazem samemu jest teraz także wysoce pożądanym kandydatem na męża dla wielu wysoko urodzonych panien i wdów z całej Europy, mających nadzieje na urodzenie mu prawowitego następcy tronu i powiązania wyrastającej na mocarstwo Polski z ich królestwami...

Serial ma bogate tło historyczne i polityczne, ale kreacje aktorskie mają nieco uwspółcześniony charakter. Jagiełło, wyśmienicie zagrany przez Gustawa Holoubka, przedstawiony jest jako król obdarzony ogromnym talentem politycznym, dużą inteligencją, wyobraźnią i poczuciem humoru.

Na podstawie nieukończonej powieści Józefa Hena przerobionej przez samego autora na scenariusz filmowy.


Inne tytuły: "The Great King's Dreams"
Produkcja: 1988
Premiera TV: 6 listopad 1988

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
król Władysław II Jagiełło

Witold, wielki książę litewski

Jadwiga Jagiellonka

Sonka

księżna Julianna, żona Witolda

Jan Strasz z Białaczowa

Bolesław Świdrygiełło

Stanisław Ciołek

spowiednik Jagiełły

Zbigniew Oleśnicki

kanclerz Jan Szafraniec

Ofanas, służący Jagiełły

Jan Głowacz, brat Oleśnickiego

biskup Wojciech Jastrzębiec

Hińcza z Rogowa

Jan Kraska

Olesko, błazen Jagiełły

Mikołaj Małdrzyk

Zawisza Czarny

Nienasz

Katarzyna, służąca Sonki

cesarz Zygmunt

cesarzowa Barbara

książę Fryderyk

Wołczko

i inni.
[KOMPLETNA OBSADA NA STRONACH POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW]


Notatki:
Nigdy nie byłem entuzjastą tzw. filmów historycznych. Zwykle niosą z sobą - przynajmniej tak to u nas praktycznie wygląda - nudę i powierzchowność. Ten historycyzm jest na ogół nużący, bajkowy, nierzeczywisty, jest w tym coś z lektury dla młodzieży. Tymczasem scenariusz Józefa Hena o ostatnich latach panowania Jagiełły i ostatnim jego małżeństwie wydał mi się bardzo nęcący, rzecz bowiem została potraktowana nie tylko historycznie - choć faktom i realiom nie można nic zarzucić - lecz bardziej po ludzku. Jagiełło przedstawiony jest jako człowiek obdarzony ogromnym talentem politycznym, ujmujący, bogaty charakterologicznie, o wielkiej inteligencji, poczuciu humoru, chytrości, a przede wszystkim jako człowiek z wyobraźnią, która pozwoliłaby zbudować dynastię – tak w jednym z wywiadów Gustaw Holoubek "tłumaczył się" z przyjęcia głównej roli w serialu "Królewskie sny". Intuicja doświadczonego aktora nie omyliła go i tym razem. Historyczny fresk Grzegorza Warchoła spotkał się z uznaniem w oczach widzów i krytyki. Znaleźli się nawet tacy, którzy porównywali sposób "przekładu" historii na widowisko dramatyczne do dzieł samego Szekspira. Podkreślano udane współistnienie dziejowych realiów i prawdy o ludzkich uczuciach, zmaganiach z losem. Znakomite kreacje aktorskie tchnęły w podręcznikowych bohaterów autentyczne życie. Bryluje pośród nich oczywiście król Jagiełło z maestrią grany przez Holoubka. Aktor ukazał swego bohatera z godnością i ciepłym humorem. Nigdy nie utożsamił się z nim do końca. Pokazując działania Jagiełły, ukazywał także skomplikowany splot motywacji, które go do nich skłoniły.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170303

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz