CAŁY SERIAL:
Nabór
- Trening
- Turystyka alpejska
- Zdrada
Psychologiczno-szpiegowski mini-serial zrealizowany na podstawie głośnej, w znacznej mierze autobiograficznej książki Wiktora Suworowa. Pod tym pseudonimem ukrywa się człowiek, który w wieku 21 lat brał udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Po przeszkoleniu w oddziałach Specnazu i ukończeniu Wojskowej Akademii Dyplomatycznej rozpoczął błyskotliwą karierę oficera operacyjnego radzieckiego wywiadu wojskowego GRU. W 1978 roku wystąpił do władz brytyjskich o azyl polityczny. W ZSRR skazano go zaocznie na karę śmierci...
Inne tytuły: "The Aquarium: Solitude Spy", «Аквариум или шпион»,
Produkcja: 1995 (Polska/Niemcy/Ukraina)
Premiera TV: 18 luty 1999
Reżyseria:
Muzyka:
brak informacji / różni
Obsada:
pułkownik Nikołaj Krawcow
Tania
Gienek, agent GRU w Wiedniu
pułkownik GRU
egzaminator GRU
generał Galicyn "Nawigator", szef rezydentury GRU w Wiedniu
właściciel firmy zwerbowany przez Suworowa na targach zbrojeniowych
Wala, żona Gienka
dyplomata brytyjski
agent GRU
i inni.
KOMPLETNA OBSADA NA STRONACH POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW
Notatki:
Mini-serial został zmontowany z obszernych materiałów pierwotnie zrealizowanych dla potrzeb kinowego filmu „Akwarium”, a reżyser zdecydował się na jego ponowną edycję w wersji mini-serialu ponieważ uważał, że niektóre ważniejsze sceny, jakie nie trafiły do wersji filmowej z uwagi na ograniczenia czasowe, były zbyt ważne dla całości. Z tego choćby powodu należy uważać wersję serialową jako kompletną, „reżyserską” wersję filmu.
|
Wiktor Suworow |
Wiktor Suworow dziś mieszka z rodziną na Zachodzie pod czujną opieką tamtejszych służb specjalnych. Oprócz "Akwarium" napisał jeszcze kilka książek, m.in. "Żołnierze wolności", "Inside the Soviet Army", "Soviet Military Intelligence", "Specnaz". Kilkakrotnie gościł w Polsce. "Mój film nie jest wielkim widowiskiem. Robiliśmy go skromnymi środkami. To raczej dramat psychologiczny, moralne rozliczenie z systemem. Niewiele ma wspólnego z Jamesem Bondem. Zresztą w książce i w filmie, gdy przyjmuje się agentów do służby, ważny jest m.in. ich wygląd, fakt, że niczym nie przypominają agenta 007" - mówił w jednym z wywiadów Antoni Krauze. Początkowo wydawało się, że sfilmowanie "Akwarium" przez Polaków nie będzie możliwe. Prawa do ekranizacji książki od dawna bowiem były wykupione przez Amerykanów. Pozostaje zagadką, dlaczego przez dziesięć lat nikt za oceanem nie podjął się zaadaptować dzieła Suworowa. Być może, przyzwyczajona do stereotypów kina akcji, nastoletnia publiczność nie zaakceptowałaby wszystkich niuansów i kulturowej odmienności "Akwarium"? Być może, gdy rozpadł się ZSRR, zniknął też odwieczny wróg, z którym przez kilkadziesiąt lat walczyły legiony amerykańskich ekranowych herosów? Hollywoodzcy scenarzyści, by nadążyć za biegiem historii zaczęli szukać innych "wcieleń zła", takich jak choćby międzynarodowy terroryzm czy Saddam Husajn. Filmowe "Akwarium" powstało w dwóch wersjach: kinowej i telewizyjnej. Osią dramaturgiczną obu jest motyw przyjaźni i zdrady. Wersję telewizyjną, bliższą literackiemu oryginałowi, podzielono na cztery odcinki.
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
02.170303
(POL) polski,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz